Mini Lop to rasa o bogatej historii.

Jest to trzeci najmniejszy lop rasy, zaraz po holenderskim i amerykańskim Fuzzy Lop. Mini Lop jest najmniejszym z rodziny niekarłowatych. Francuski i angielski lop są rasą nieco większą. Niejaki Bob Herschbach, w 1972 roku odkrył rasy Mini Lop na narodowych Niemieckich pokazach królików w Essen, gdzie do tej pory były znane jako "Klein Widder". Pierwsze Mini Lopy zostały wyhodowane z niemieckiego Big Lopa i małej Chinchilli. Niemieckie Mini Lopy były duże, ważyły około 8 funtów (3,6 kg). Miały smukłe, długie, grube uszy. Herschbach, promotor tej rasy, jako pierwszy rozmnażał Mini Lopy w Stanach Zjednoczonych, głównie poprzez hodowlę się paru Lopów i REW (oczy rubinowe, sierść biała) w roku 1972. Ich pierwsze dziecko było zdrowe oraz zachowało kolor sierści z genu rodziców. Druga generacja nie przyniosła niestety takiego sukcesu, ponieważ króliki urodziły się w zmienionych kolorach. W 1974 roku, kiedy Herschbach zadebiutował w amerykańskim Stowarzyszeniu "Rabbit Breeders" , wymagania odnośnie tej rasy zmieniły się. Oczekiwano, że króliki będą mniejsze, co zwiększy ich atrakcyjność. Aby osiągnąć ten cel, Herschbach poprosił o pomoc innych hodowców, pozwalając im hodować jego Mini Lopy. Zmieniona została również nazwa rasy z "Klein Widders" do "Mini Lop", aby uczynić ją bardziej atrakcyjną dla amerykańskiej publiczności. W 1977 roku rasa Mini Lop nadzorowana była przez Herb Dyke, który zajmował się jej doskonaleniem. W 1978 Herschbach i Dyke założyli klub rasy Mini Lop. Po roku ich klub liczył ponad 500 członków, którzy kontaktowali się z innymi ludźmi w sprawie wsparcia dla królika Mini Lop. W 1980 roku w Milwaukee, stanie Wisconsin na Narodowym Konwencie Królika, rasa ta zdobyła niemały sukces, kiedy to została uznana jako oficjalna rasa królika, usankcjonowana przez ARBA.

1) GATUNEK: Królik ma gęstą i twardą sierść. Korpus powinien być krótki, szeroki i umięśniony z delikatnie widoczną szyją. Kuper zwierzęcia jest umięśniony i zaokrąglony. Klatka piersiowa jest szeroka i mocna, posiada zagięcia po obu stronach. Ramiona królika również są szerokie i mocne. Przednie łapki powinny być nieco grubsze niż tylnie, krótkie i proste. Kończyny tylnie z kolei, powinny być krótkie, mocne, ich zadaniem jest utrzymanie równowagi całego ciała króliczka. Ogon jest prosty i futrzany. Małe podgardle jest dopuszczane, ale nie pożądane.

Mini Lop jest klasyfikowany jako rasa średniej wielkości. Waga dorosłego Mini Lopa nie powinna przekroczyć 2 kilogramów. Zazwyczaj waha się między 1,4 kg a 1,6 kg. Mini Lop to królik masywny, silnie zbudowany. Jego przednie łapy powinny być krótkie i grube, z kolei kończyny tylnie powinny być silne, tak aby mogły utrzymać ciężar całego ciała. Głowa powinna być silnie zbudowana, szeroko osadzona na bardzo krótkiej szyi. Wielkość głowy powinna również równoważyć się z resztą ciała królika. Tułów Mini Lopa jest okrągły, szeroki mocny i bardzo silnie zbudowany. Uszy powinny być rozmieszczone pionowo po obu stronach głowy, leżeć blisko niej i być zwrócone w jej stronę. Ważne jest, aby wnętrze ucha nie było widoczne pod żadnym, kątem. Wtedy mamy gwarancję, że układa się ono prawidłowo. Uszy powinny być również zaokrąglone na końcach. Futro Mini Lopa jest krótkie, grube, gęste i lśniące. Mini Lopy występują w wielu kolorach: czarnym, czekoladowym, białym, niebieskim( a właściwie niebiesko-szarym), rudym i mieszanym. Oczy mogą być brązowe, niebieskie, szaro-niebieskie lub rubinowe.

Najważniejsza i najistotniejsza rzecz to żywienie. Gatunek ten potrzebuje niewielką ilość suchej karmy, swoje króliki karmię ( Versele Laga) oraz różnymi ziołami. Ważną rzeczą jest aby nie wsypywać do miski ogromnej ilości jedzenia, ponieważ królik jest w stanie zjeść wszystko, co nie jest dla niego korzystne. Ważne jest, aby ich głównym źródłem pożywienia było siano, które spowoduje, że system trawienny będzie pracował prawidłowo. Zbilansowana dieta pomaga zapobiega wielu problemom takim jak wzdęcia czy biegunka. Proszę również pamiętać, aby nie umieszczać małego Mini Lopa, który nie skończył 10go tygodnia życia na trawie, ponieważ spożycie ich może być szkodliwe dla żołądka. Małe króliczki nie powinny również spożywać kwiatu stokrotki ani jaskry.